Spacery ze szczeniakiem, kiedy zacząć wychodzić?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Spacery ze szczeniakiem, kiedy zacząć wychodzić?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
29 lutego 2024
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
29 lutego 2024

Spacery ze szczeniakiem, który nie ma ostatniego szczepienia, spędzają sen z powiek wielu opiekunom. Jedni mówią- wychodzić, drudzy absolutnie odradzają. Zobacz, co jest prawdą, wychodzić czy czekać do ostatniego szczepienia? Jak wychodzić ze szczeniakiem na spacery mądrze, by niczym się nie zaraził i co na tych spacerach robić?

 

Kiedy można wychodzić na spacery ze szczeniakiem?

Teoretycznie ze szczeniakiem możemy wychodzić na dwór, gdy mieszka w mieście, dopiero po ostatnim szczepieniu przeciw chorobom zakaźnym i odbytej po nim przerwie. Zwykle świadczy to o tym, że nasz szczeniak na dwór, poza mieszkanie, wyjdzie pierwszy raz w wieku 4 miesięcy. Według behawiorystów jest to zbyt późno i trzymanie szczeniaka tak długo w mieszkaniu, bez ekspozycji nawet na małe bodźce, może skończyć się lękiem. Z drugiej strony ostrzega się opiekunów psów przed chorobami zakaźnymi jak parwowiroza, którą w miejskim środowisku można złapać łatwiej ze względu na dużą ilość psów. Co w takim razie robić? Najlepiej zachować zdrowy rozsądek. Ostatecznie to do nas należy decyzja. Najlepiej wyśrodkować nieco i znaleźć w tym wszystkim złoty środek. Wychodzić ze szczeniakiem, ale w bezpieczne miejsca i układać te krótkie spacery mądrze. Zobacz jak.

Czy czekać do ostatniego szczepienia, by wychodzić na spacery ze szczeniakiem?

Nie musisz czekać do ostatniego szczepienia, by wyjść ze szczeniakiem poza drzwi wejściowe do mieszkania. Nawet nie powinieneś. Trzymanie go w zamkniętym mieszkaniu tak długo jest niezdrowe i może spowodować, że z natury genetycznie lękliwy i wrażliwy pies będzie bardziej stresował się tym, co za drzwiami niż, gdyby wychodził wcześniej na spacery. Niektórzy hodowcy już nawet 6- tygodniowe szczeniaki i zabierają na wycieczki do miasta, by zapoznawać je z różnymi bodźcami.

Ważne, by z niczym nie przesadzić. Nadmierne zapoznawanie szczeniaka z miastem, wrzucanie go w zbyt trudne sytuacje, zbyt duże hałasy może go przebodźcować. Pies nie będzie w stanie psychicznie ponieść takiej ilości bodźców. Z drugiej strony nadmierne trzymanie psa w domu może spowodować, że będzie bardziej bał się psów, ludzi i miasta.

Jak zatem zabierać 8 tygodniowego i starszego szczeniaka na spacery? Najlepiej powoli, na spokojnie. Już jedno czy dwa wyjścia na klatkę schodową, pod blok na chodniku będą dla szczeniaka ciekawym wyzwaniem. Możesz kupić plecak do noszenia psa i wkładać tam szczeniaka. Tym sposobem możesz pójść kawałek, dalej dając szczeniakowi oparcie i bezpieczeństwo i wyciągać go z plecaka w mniej zatłoczonych miejscach. Warto zamiast do zatłoczonego parku pełnego obcych psów, zabrać szczeniaka na psie przedszkole, lub po prostu na spokojny spacer po chodniku. Możesz przysiadać z nim na ławce i obserwować otaczający świat. Wszystko z umiarem i na spokojnie.

Czego nie robić na spacerze ze szczeniakiem, który nie ma wszystkich szczepień?

Nie zabieraj psa na trawniki pełne odchodów, których nikt nie sprząta. To siedlisko zarazków i twój szczeniak może złapać nie tylko parwowirozę, ale i robaki.

Nie zabieraj szczeniaka na psie wybiegi pełne dorosłych czworonogów ani na psie łączki, żeby kotłował się z obcymi psami. Lepiej, żeby miał kilku stabilnych, zaszczepionych psich kumpli.

Nie zabieraj szczeniaka za szybko do centrum miasta w zbyt zatłoczone miejsca i nie pozwalaj obcym ludziom ciągle go głaskać.

Ile razy dziennie trzeba wychodzić na spacer ze szczeniakiem?

Z małym szczeniakiem najlepiej wychodzić chociaż raz dziennie na krótki spacer czy trening socjalizacyjny. Dodatkowo tyle razy, ile to będzie potrzebne wyprowadzać go na szybkie siku, by nie załatwił się w domu. Nauczenie psa załatwiania się na dworze, to bardzo ważną umiejętność.

Co robić na spacerach ze szczeniakiem?

Spacery ze szczeniakiem najlepiej potraktować jako element socjalizacji i zapoznawania z otoczeniem. Powinny być w miarę krótkie, odpowiednie do możliwości psychicznych i fizycznych psa w danym wieku. Warto wziąć ulubione smakołyki psa lub suchą karmę dla szczeniąt i karmić go z ręki, gdy za nami podąża.

Socjalizacja szczeniaka z miastem

Zapoznawania szczeniaka z miastem nie powinno rozpoczynać się od zabierania go od razu do samego centrum, w zatłoczone miejsca itp. Może to skutkować przebodźcowaniem, a co wrażliwsze psy zaczną obawiać się natłoku bodźców, albo spacer będzie kojarzył im się z dużym pobudzeniem i stresem. Zaczynajmy od naszego osiedla, miejsc, z których może spokojnie obserwować ruch miasta, a nie koniecznie być w jego środku.

Zapoznawanie szczeniaka z psami, w jakim wieku?

Z zapoznawaniem szczeniaka z obcymi psami przed ostatnim szczepieniem trzeba uważać. Dajmy wąchać się mu jedynie z psami, które wiemy, że są zaszczepione, a nie z psami bezdomnymi czy wiejskimi luźno biegającymi. Najlepiej od małego uczyć szczeniaka, że na ulicy i na wąskich przestrzeniach nie wąchamy się z każdym obcym psem. Nie jest to im do szczęścia potrzebne. Doprowadzić może do tego, że pies będzie w przyszłości chciał kontrolować każdego psa na ulicy, wyrywając się do niego, szczekając czy kładąc się w celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu. Niech Twój szczeniak wącha się z psami, gdy ma więcej przestrzeni, trawę naokoło i gdy wiesz, że obcy pies jest stabilny i nie zrobi mu krzywdy.

Spacery ze szczeniakiem i trening komend

Ze szczeniakiem na spacerze warto ćwiczyć z pysznymi smakołykami. Możemy robić zupełnie podstawowe rzeczy jak podążanie za przewodnikiem czy reakcja na imię. Nie warto trenować więcej z małym szczeniakiem na spacerze, a raczej zapoznawać go na spokojnie i bez stresu z otaczającym go miastem.