Starszy pies i sport? Zobacz, co trenować z psim seniorem.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Starszy pies i sport? Zobacz, co trenować z psim seniorem.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
17 kwietnia 2023
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
17 kwietnia 2023

Starszy pies nie powinien trenować sportu bardzo wysiłkowego, jednak trening to nie tylko fizyczność, ale też praca mózgu. A ten organ powinien trenować każdy senior, nie tylko ludzki, ale i psi. Kiedy w kwiecie wieku nadal stymulujemy rozwój umysłowy, zyskujemy na tym lepszą pamięć, spowolnienie procesów starzenia i przede wszystkim dobrą zabawę. Tak samo jest ze starszymi psami. Zobacz, jakie sporty kynologiczne możesz trenować ze starszym psem a w jakich możesz nawet startować.

Starszy pies, co i jak ćwiczyć?

Starsze psy jak najbardziej mogą nauczyć się nowych rzeczy. Pisaliśmy o tym nawet w innym wpisie na dog blogu. Ważne, aby ćwiczenia, które wykonuje starszy pies (czy to sztuczki, czy psi fitness) były:

  • Krótkie, aby nie obciążyć układu ruchu psa
  • Niewymagające skakania, stania na tylnych łapach i innych trudnych rzeczy
  • Na pusty żołądek i min 3 godziny po posiłku
  • Za zgodą prowadzącego lekarza weterynarii lub ortopedy

Pamiętajmy, by nie przeforsować psa, oraz układać trening, chociażby sztuczek tak, by pies osiągał w nim sukces i miał z tego dobrą zabawę. Nagradzanie często psa jest jak najbardziej wskazane. Możemy staruszka uczyć nowych sztuczek, używając zdrowych smakołyków, czy wykonywać ćwiczenia z psiego fitnessu zalecone przez fizjoterapeutę.

Psi senior i sport, czy to w ogóle możliwe?

Sport ze starszym psem jest możliwy, jeśli pamiętamy, by dostosować go do możliwości psychicznych i fizycznych psa. Istnieje kilka sportów kynologicznych, które mają specjalną klasę dla psich seniorów. Można więc nawet startować z nimi na zawodach.

Nie polecane sporty dla starszych psów:

  • bieganie długich dystansów
  • frisbee
  • agility i wszystko, co wymaga skoków
  • flyball

Są to aktywności, w których pies musi mieć zdrowe stawy i dobrą formę fizyczną a zwykle 8-9 letnie psy przechodzą już na sportową emeryturę. Istnieją jednak inne sporty, które można uprawiać z psim seniorem.

Jaki sport ze starszym psem mogę bezpiecznie uprawiać?

Nawet aktywności bardziej wyczynowe jak agility, można uprawiać ze sprawnym fizycznie i zdrowym psim seniorem. Trzeba wtedy jednak obniżyć mu poprzeczkę, dosłownie i w przenośni. Hopki, które skacze, będą miały zdjęte tyczki i pies będzie po prostu przechodził między ich skrzydłami. Nie może pokonywać przeszkód takich jak slalom czy palisada. Biegał będzie w swoim tempie z przewodnikiem jedynie hopki i tunele. Wiele psich sportowców na emeryturze tak właśnie bawi się nadal w agility ze swoimi opiekunami.

Jakie sporty natomiast można z powodzeniem całościowo uprawiać ze starszymi psami, które są sprawne fizycznie i psychicznie?

Rally-O dla starszych psów

Rally-O, czyli rally obedience, określane jest łatwiejszym obedience i jest to sport na tyle elastyczny, że można w nim startować nie tylko z seniorami, ale również z psami niepełnosprawnymi. Ćwiczenia nie muszą być wykonywane tak sztywno, jak w obedience, a w czasie przebiegu można psa nagradzać i chwalić. Są one dodatkowo dużo łatwiejsze i przychylniej oceniane. Polegają na przejściu przez psa toru przy lewej nodze przewodnika, w określonym czasie. Składa się on z różnych punktów, przy których pies wykonuje polecenia, zależnie od klasy, jak siadanie, leżenie, zostawanie czy przejście przy nodze slalomu.

Dog dancing dla psich seniorów

Dog dancing to sport opierający się na połączeniu sekwencji sztuczek, przejść i ruchów do konkretnej piosenki. Najwyższe klasy prezentują bardzo profesjonalny poziom wyszkolenia psów. Przygotowanie psa do takiego kilkuminutowego startu bez nagrody jest bardzo trudne i wymaga sporo doświadczenia. Jednak… dog dancing ma również klasę “fun”, w której można psa nagradzać smakołykami w trakcie, a także klasę dla psich seniorów. Sztuczki zawsze dostosowujemy pod możliwości i preferencje psa. Sędziowie zwracają uwagę na chwalenie go, na jego komfort psychiczny i okazywaną radość. Nie wygrywa więc zatem pies, który umie najwięcej sztuczek a ten, który zrobi układ płynnie i z entuzjazmem, w rytm muzyki. Wszystko to na możliwości danego psa konkretnej rasy, kundelka czy dostosowane do jego wieku.