Wakacje z psem. Jak przygotować psa do wyjazdu?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Wakacje z psem. Jak przygotować psa do wyjazdu?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
13 czerwca 2023
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
13 czerwca 2023

Wakacje z psem to dla niektórych nie lada wyzwanie. Szczególnie stresujące są przygotowania- poszukiwania noclegu, pakowanie niezbędnych rzeczy i planowanie. Dla wielu opiekunów również stres wiąże się z zachowaniem czworonoga. Czy lękliwy pies może jechać na wakacje, czy będzie się tam dobrze czuł, czy sobie poradzi? Pokazujemy jak przygotować psa na wakacje, tak by wszyscy czuli się komfortowo oraz co dla niego spakować.

Co spakować na wakacje z psem

Wyjazd na wakacje z psem może być równie trudny pod względem pakowania, co wyjazd z dzieckiem… Wszystko zależy od potrzeb psa. Szczególnie gdy ten ma specjalne wymagania żywieniowe np. alergie pokarmowe i musi jeść najwyższej jakości karmę. Warto zabrać wtedy mokrą karmę w puszkach, a najlepiej sprawdzić jak przyjmie się co najmniej tydzień przed wyjazdem. Niestety wyjazd dla psa to stres i łatwiej wtedy o problemy żołądkowe.

Poza dobrej jakości karmą, z psem na wakacje zabierz:

  • Posłanie lub klatkę kennelową
  • Leki na biegunkę np. kaolin, smecta.
  • Zastrzyk antyhistaminowy i antybiotyki od lekarza weterynarii, jeśli jedziecie w miejsce, gdzie dostęp do opieki weterynaryjnej jest utrudniony.
  • Apteczkę pierwszej pomocy i opatrunki
  • Ulubione zabawki
  • Obrożę, szelki, smycz i długą linkę, aby mógł chodzić luźno.
  • Ulubione, bezpieczne gryzaki naturalne.

Kiedy lepiej zostawić psa w hotelu, a kiedy zabrać na wakacje.

Czasami wakacje, szczególnie w bardzo obleganych przez turystów miejscach, mogą być dla psa zbyt przytłaczające i stresujące. Lepiej wtedy oddać go na ten czas do sprawdzonego hotelu dla psów lub zostawić u rodziny czy znajomych. Alternatywą może być dostosowanie wakacji do psa i wybranie spokojnej agroturystyki, zamiast turystycznych miejsc. Najlepiej odwiedzić psi hotel wcześniej i zapoznać psa z opiekunkami i miejscem. Lękliwych i niepewnych siebie psów nie zastawiajmy w hotelach kojcowych. Najlepiej wybrać taki, gdzie pies będzie w domu lub swoim pokoju, gdzie będzie miał regularne spacery i kontakt z cżłowiekiem.

Jeśli masz psa dopiero adoptowanego, po przejściach, lękliwego, który boi się chodzić po mieście, agresywnego do ludzi i innych, psów, wtedy lepiej zastanowić się, czy wakacje w danym miejscu będą dla niego dobre i poszukać alternatyw. Jeśli nie masz pewności, jak pies zniesie podróż, umów się na konsultacje do behawiorysty.

 

Czego nauczyć psa przed wyjazdem na wakacje?

Przede wszystkim pies, który będzie dobrze czuł się na wyjeździe w bardziej oblegane miejsce, musi czuć się dobrze w miejscach hałaśliwych, ruchliwych i pełnych ludzi. Dlatego warto socjalizować psa, zabierać go do miasta (pod okiem specjalisty, jeśli to pies lękliwy) i pokazywać, że nie ma się tam czego bać. Pies, który w mieście próbuje uciekać, pokazuje wszystkie sygnały stresu i panikuje, nie powinien jechać do Zakopanego czy Władysławowa, a lepiej poczuje się na mało obleganej plaży czy w leśnej agroturystyce.

Inną umiejętnością przydatną, by pies lepiej czuł się na wyjeździe, jest chodzenie na luźnej smyczy. Wiąże się to ściśle z powyższym, jeśli pies ciągnie na smyczy w mieście, najprawdopodobniej nie czuje się tam dobrze. Warto najpierw wypracować tę umiejętność, zanim zabierzemy psa na wycieczkę w turystyczne miejsca.

Warto nauczyć psa spania w klatce i odpoczywania w niej. Klatka kennelowa przyda się psu w aucie, by bezpiecznie przewieźć go na wakacje, oraz kiedy będziemy chcieli zostawić go w obcym miejscu na jakiś czas.