Wyżeł weimarski, czy to pies dla mnie? Opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Wyżeł weimarski, czy to pies dla mnie? Opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
3 kwietnia 2023
Kategoria : Rasy psów
3 kwietnia 2023
KATEGORIA : Rasy psów

Wyżeł weimarski to pies coraz bardziej popularny w miastach i wśród aktywnych rodzin, co zawdzięcza zdecydowanie swojemu oryginalnemu kolorowi sierści i wesołemu usposobieniu. Wyżeł weimarski to pies o silnym instynkcie łowieckim, wymagającym od swojego opiekuna wielu spacerów i szkolenia. Zobacz, jaki jest na prawdę wyżeł weimarski i czy jest to rasa, której oczekiwania będziesz w stanie spełnić.

Historia rasy wyżeł weimarski

Psy podobne do wyżłów weimarskich pojawiają się już na niemieckich obrazach z XV wieku. Natomiast w XIX wieku rasa zaczęła rozkwitać za sprawą księcia Augusta Weimarskiego, od którego również wzięły swoją nazwę. To on, jako miłośnik polowań, krzyżował dawne wyżły weimarskie z pointerami czy bloodhoundami. Chciał uzyskać idealnego i wszechstronnego psa do polowań. Dopiero w latach 30 XX wieku klub rasy pozwolił na hodowanie tych psów poza terenem Niemiec.

Wygląd wyżłów weimarskich i pielęgnacja

Waga suki to 25-35 kg, waga psa natomiast 30-40kg

Wyżły weimarskie to psy duże i silne, ale bardzo atletyczne, zwinne i szybkie. Mają najczęściej szatę krótkowłosą, ale zdarzają się również długowłose weimary. Ich sierść jest krótka i ostra, w kolorze niebieskim, inaczej stalowo szarym, lub mysio szarym. Dopuszczalne są białe znaczenia na piersi. Sierść weimarów nie wymaga dużej pielęgnacji, nie trzeba ich regularnie czesać, chyba że mają dłuższy włos.

Czym karmić wyżła weimarskiego?

Weimary, jako psy bardzo energiczne i aktywne należy karmić odpowiednio zbilansowaną, dobrze przyswajalną karmą suchą lub mokrą z dużą zawartością mięsa. Weimary można prowadzić na diecie BARF, która jest jednak bardzo wymagająca od opiekuna. Psy, które więcej się ruszają na co dzień, powinny jeść bardziej energetyczne, lub większe posiłki.

Jak pracuje wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarski to przede wszystkim pies użytkowy, chociaż coraz częściej hodowany jest jako jedynie pies wystawowy i powoli zatraca swoje myśliwskie zdolności. To pies dość wszechstronny, ale najlepiej sprawdza się w pracy po strzale do tropienia zwierzyny lub aportowania. Używany jest zarówno na dużą, jak i małą zwierzynę. Wyżeł powinien cechować się skłonnościami do wykonywania stójek, brakiem reakcji na strzał, chęcią pływania, biegania po lesie, i mocno pracuje zarówno dolnym, jak i górnym wiatrem.

Charakter wyżłów weimarskich

Wyżły weimarskie to psy wesołe i energiczne, które mogą mieszkać w mieście pod pewnymi warunkami- że spełnione zostaną ich potrzeby ruchu i pracy. Niewybiegany wyżeł będzie niszczył, skakał i demolował, nie przychodził na wołanie. Jest to pies bardzo oddany opiekunowi, lubiący kontakt socjalny, lubiący pracę. Musi jednak od właściciela dostać dużo zajęcia i nie może być pozostawiony sam sobie.

Wyżeł weimarski dobrze dogaduje się z innymi psami, nie będzie może kochał wszystkich, ale nie jest z natury lękliwy ani agresywny. Weimary mogą żyć w rodzinach wielo-psich i z dziećmi. Nie są to psy terapeutyczne, są po prostu zbyt ruchliwe i trzeba uważać, by nie stratowały dziecka swoją masą i energią. Dziecko powinno szanować przestrzeń psa nie wymuszać na nim przytulania, bo nawet cierpliwy weimar może powiedzieć, co o tym myśli.

Ile aktywności i spacerów potrzebuje weimar?

Wyżeł weimarski potrzebuje co najmniej jednego godzinnego spaceru w ciągu dnia i dwóch krótszych, Na spacerze powinien móc węszyć, eksplorować, biegać, mieć zapewnione zabawy umysłowe i kontakt z opiekunem. Najlepsze są dla niego długie wyprawy do lasu (na lince) i trenowanie pracy węchowej, chociażby nosework.

Ile czasu na szkolenie wyżła trzeba poświęcić?

Szkolenie wyżła weimarskiego powinno się zacząć od momentu wzięcia szczeniaka do domu. Nie zwlekajmy do czasu, aż pies podrośnie. Od razu udajemy się na lekcje psiego przedszkola i wprowadzajmy zasady w domu. Z wyżłem weimarskim należy pracować całe jego życie, uczyć nowych komend i zapewnić, chociażby bardzo podstawową pracę węchową. Najlepiej spędzać z nim czas aktywnie codziennie.

Wyżeł weimarski sprawdzi się również w sportach kynologicznych jak nosework, obedience, dog dancing, agility, frisbee, flyball. Chętnie potowarzyszy w bieganiu przy rowerze czy joggingu.

Dla kogo wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski będzie świetnym psem nie tylko dla myśliwych, ale i osób bardzo aktywnych, kochających długie wędrówki po lesie, wypady w góry i chcące zabierać na nie ze sobą psa. Mogą to być rodziny z dziećmi, ale najlepiej starszymi gdzie pies będzie miał zapewnione spełnienie jego potrzeb gatunkowych. Nie jest to zdecydowanie pies dla osób słabych fizycznie, starszych, dla osób mało pewnych siebie, które do tego najbardziej lubią siedzieć w domu lub ogrodzie i relaksować się na kanapie.

Ile kosztuje wyżeł weimarski i czy kupić psa z rodowodem?

Wyżły weimarskie nie należą do tanich ras, szczenięta kosztują od 7 do nawet 12 tysięcy złotych, zależnie od skojarzenia. Warto wybierać psy z rodowodem FCI/ZKwP po przebadanych rodzicach. Zobacz, jak kupić wyżła weimarskiego i nie dać się oszukać pseudohodowcy.