Białe rasy psów to marzenie wielu osób, ale kolor nie powinien być wyznacznikiem tego, jaką rasę psa bierzemy. Swoim kolorem przyciągają często wzrok, jednak ich sierść bywa bardzo wymagająca w pielęgnacji. Pies to również charakter i na niego należy zwracać największą uwagę. Przedstawiamy zestawienie białych ras psów, gdzie dowiesz się również o ich wymaganiach pielęgnacyjnych i charakterze, by móc lepiej dobrać czworonoga do siebie.

 Białe rasy psów, pielęgnacja i żywienie.

Białe psy są często wymagające w pielęgnacji, bo od razu widać na ich sierści brud czy problemy alergiczne. Zacieki pod oczami spowodowane np. problemami okulistycznymi, infekcjami albo alergiami pokarmowymi na białej sierści są zwykle czerwone i bardzo wyraźne. Biała sierść, zależnie od genów może żółknąć lub nabierać innych odcieni, dlatego też trzeba myć białe psy specjalnymi szamponami i odżywkami. Szczególnie gdy zamierzamy wystawiać psa, musi mieć on nieskazitelny kolor.

Przede wszystkim białe psy wymagają tak, jak każde inne, dobrego żywienia karmą suchą lub mokrą. W przypadku problemów alergicznych poleca się dietę eliminacyjną oraz karmy mono białkowe. Małe, białe rasy jak np. maltańczyk czy bichon frise mają tendencje do alergii pokarmowych i warto karmić je karmą mokrą np. koniną lub innymi potencjalnie rzadziej uczulającymi białkami.

Alergie u psów - problemy z uszami.

Białe rasy psów, lista

Maltańczyk

to włoska rasa miniaturowa, która stała się niezwykle popularna w naszym kraju. Poza wesołym i przyjaznym usposobieniem, pasującym na pewno wielu rodzinom, ma też miękką, długą i białą sierść. Wymaga ona pielęgnacji i wizyt u psiego fryzjera, a maltańczyki często miewają alergie pokarmowe. Należy pamiętać, że psy te są często nieśmiałe i mało odważne i wymagają większej uważności przy socjalizacji z miastem, ludźmi i obcymi psami. Nie mogą być kupowane jako żywe zabawki dla dzieci- łatwo złamać im łapę albo zrobić krzywdę. Maltańczyk musi być otoczony szczególną opieką dorosłego a w domu z dziećmi mieć swoje spokojne miejsce. Należy mu się szacunek, mimo że wyglądem przypomina pluszową zabawkę.

Bichone frise

to francuska rasa miniaturowych psiaków, które niektórym mogą przypominać pudla. Ma puchatą, śnieżnobiałą sierść, która wymaga sporo pielęgnacji, czesania i wizyt u psiego fryzjera. Bichone frise mogą być lękliwe i wymagają starannej socjalizacji z miastem i innymi psami, szczególnie tymi większymi. Tak, jak inne rasy miniaturowe szczególnie o białym umaszczeniu padają ofiarą mody na psy-zabawki dla dzieci. Zobacz czy małe rasy psów nadają się do domów z dziećmi w naszym innym wpisie. 

West highland white terrier

potocznie zwany westim, to typowy terrier mający swoje zdanie i charakterek. Mimo że jest biały i często kupowany jako pies rodzinny ze względu na swój wzrost i przyjazny wygląd, nie nadaje się dla każdego. Wymaga szkolenia i nie może być traktowany jako zabawka dla dzieci. O ile mniejszy maltańczyk traktowany jako zabawka będzie się bał, uciekał albo zamykał w sobie, tak west highland white terrier na pewno pokaże zęby. Przy odpowiednim prowadzeniu będzie świetnym towarzyszem dla całej rodziny. Wymaga wizyt u psiego fryzjera i trymowania oraz przycinania sierści.

Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy występuje również w kolorze białym. Niech nie zmyli jego malutki wzrost i słodki wygląd- ma on typowy charakter psa północy. Jest niezależny, ma swoje zdanie i powie wyraźnie, jeśli coś mu się nie spodoba. Dlatego nie jest najlepszym wyborem do domów z dziećmi, bo brak mu cierpliwości i może gryźć w samoobronie lub bronić zasobów ze stresu. Odpowiednio prowadzony będzie dobrym towarzyszem rodziny, jednak potrzebuje szczególnej socjalizacji i szacunku. Może źle się czuć w hałasie i wśród dużych psów. Należy pozytywnie przyzwyczajać go do czesania, gdyż ma bardzo gęstą sierść wymagającą regularnej pielęgnacji.

Pudel

Pudle występują w każdej wielkości również w kolorze białym. Są to bardzo inteligentne i żywiołowe psy, z którymi trenować można psie sporty. Są również bardzo wrażliwe, dlatego trzeba szkolić je metodami pozytywnych wzmocnień i starannie socjalizować. To rasa mająca bardzo wymagająca w pielęgnacji sierść i chyba dlatego są coraz rzadziej wybierane.

Australijski labradoodle

Australijskie labradoodle to rasa nieuznana przez FCI. Często mylony z labradoodlem, czyli krzyżówką pudla i labradora. Tymczasem wielopokoleniowy australijski labradoodle z rodowodem ma w swoich genach nawet 7 ras psów: pudla, labradora, cocker spaniela angielskiego i amerykańskiego, terriera pszenicznego, curly coated retrievera. Psy te występują również w kolorze białym, ale akurat spośród wszystkich jest on najbardziej wymagający w pielęgnacji. Ich sierść jest najbardziej skręcona i sztywna, trzeba często ją czesać a psa zaprowadzać do groomera.

Samoyed

Samoyed to bardzo popularna obecnie rasa północna. Mimo że wybierany jest do życia w mieście, potrzebuje bardzo dużo ruchu i szkolenia. Ich pielęgnacja jest niezwykle wymagająca, a do czesania tak gęstej i długiej sierści trzeba przyzwyczajać psa od szczeniaka metodami pozytywnymi. Psy tej rasy są niezależne, ale jednocześnie bardzo przywiązane do swojego opiekuna. Nie szkolą się tak łatwo, jak owczarki, ale jak najbardziej chętnie podejmują różne zaproponowane im aktywności, o ile nie są do tego zmuszane. O samoyedzie przeczytasz w innym naszym wpisie. 

Buldog angielski

Te duże, silne i białe psy zdecydowanie nie są dla każdego. Powinny znaleźć się w rękach osoby, która zna się na terrierach typu bull. Odpowiednio prowadzone z szacunkiem, rozwagą i konsekwencją oraz zapewnieniem im ruchu i pracy umysłowej, będą świetnymi kompanami całej rodziny. Mogą być agresywne do obcych psów i ludzi i wymagają starannej socjalizacji i kontroli opiekuna.

Dog argentyński

Dog argentyński, tak jak buldog angielski to nie jest pies dla każdego. Mimo że świetnie sprawdzi się jako pies rodzinny i stróżujący, to potrzebuje szkolenia, ruchu, pracy umysłowej i konsekwencji. Psy te mogą być agresywne zarówno do obcych psów, jak i ludzi, dlatego wymagają kontroli ze strony opiekuna. Nie mogą być pozostawione jako ozdoba ogródka, bo szybko będą się nudzić i niszczyć.

 

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski to biała wersja owczarka niemieckiego, zarejestrowana w FCI jako nowa rasa. Pisaliśmy o nich w specjalnym wpisie. Mimo że to psy bardzo oddane rodzinie, chętnie uczące się to też wymagające. Mogą często cierpieć na alergie pokarmowe czy choroby stawów, dlatego ważne, by wybierać psy po przebadanych rodzicach. Biały owczarek szwajcarski może mieć również problem z lękliwością, dlatego potrzebują opiekuna łagodnego i spokojnego, który cierpliwie będzie je socjalizował.

Owczarek podhalański

Owczarek podhalański to nasza rodzina biała rasa psów. Należy do owczarków pasterskich stróżujących, wśród których również można znaleźć inne białe rasy psów. Selekcja białych owczarków pasterskich była również prowadzona na kolor i jest na ten temat kilka teorii. Jedna z nich jest taka, że miały jak najbardziej z daleka przypominać owce, tak by zakamuflować się przed drapieżnikami i lepiej bronić swojego stada. Owczarki podhalańskie pomagają w wypasie owiec na Podhalu i nadają się świetnie na psy rodzinne do domu z ogrodem. Będą oddanymi stróżami i mogą mieszkać na zewnątrz, potrzebują jednak kontaktu z rodziną. Nie nadają się do życia w mieście, są za duże do mieszkania i mają zbyt silny instynkt terytorialny. Zarówno one, jak i inne molosy i duże owczarki pasterskie są świetnymi kompanami dla dzieci, wobec których są cierpliwe i sprawdzą się lepiej niż rasy miniaturowe.