Duży szwajcarski pies pasterski- molos i stróż rodziny.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Duży szwajcarski pies pasterski- molos i stróż rodziny.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
8 maja 2024
Kategoria : Rasy psów
8 maja 2024
KATEGORIA : Rasy psów

Duży szwajcarski pies pasterski, znany także jako Grosser Schweizer Sennenhund, to niezwykle imponująca rasa psów, której korzenie sięgają daleko w historię górskich terenów Szwajcarii. Charakteryzuje się nie tylko ciekawym wyglądem w umaszczeniu tricolor, ale także spokojnym charakterem i lojalnością wobec swojej rodziny. W tym artykule zgłębimy historię powstania tej rasy, jej wygląd, charakter, możliwe choroby oraz najlepsze praktyki dotyczące żywienia i pielęgnacji.

Historia rasy duży szwajcarski pies pasterski

Psy te należą do grupy szwajcarskich psów pasterskich, które wywodzą się z Alp. Jego kuzyni to berneński pies pasterski, appenzeller i entlebucher. Ich historia sięga wieków wstecz, gdy były wykorzystywane przez rolników do zadań na gospodarstwie. Było to nie tylko stróżowanie, transport np. wózków z mlekiem, a nawet ciągnięcie wozów. Wraz z rozwojem technologii rolniczej, popyt na psy pasterskie spadł, a duży szwajcarski pies pasterski był bliski wyginięcia. Jednak dzięki staraniom miłośników tej rasy, została ona odtworzona i uznana za przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) w 1939 roku.

Wygląd i wzorzec dużego szwajcarskiego psa pasterskiego

Duży szwajcarski pies pasterski to pies o imponującej budowie, silny i muskularny. Jego sierść jest gęsta, twarda i krótka, z podszerstkiem chroniącym przed zimnem. Charakterystyczną cechą tej rasy są duże, trójkątne klapnięte do przodu uszy oraz szeroka i masywna głowa. Ich oczy są średniej wielkości, ciemnobrązowe, wyrażające spokój i inteligencję. Pies musi emanować siłą, ale jednocześnie spokojem i pewnością siebie i takie wyraźnie sprawia jego wygląd. Charakterystyczne dla wszystkich szwajcarskich psów pasterskich jest umaszczenie czarne tricolor. Na głowie i łapach występują biało-brązowe, symetryczne znaczenia.

Jaki charakter ma duży szwajcarski pies pasterski?

Szwajcar to pies o wyjątkowo łagodnym i spokojnym charakterze. Jest lojalny wobec swojej rodziny, czuły i opiekuńczy, zwłaszcza w stosunku do dzieci. Jest również inteligentny i chętny do nauki, co sprawia, że doskonale nadaje się do szkolenia. Nie jest jednak typowym owczarkiem, który ze zwinnością i szybkością zagoni owce, czy pogna na torze agility. To raczej pies stróżujący, terytorialny, ale lubiący ruch. Pomimo swojej potężnej budowy, jest przyjacielski w stosunku do obcych, ale zawsze zachowuje czujność.  Czyni go to doskonałym stróżem, tak samo, jak berneńczyka czy appenzellera.

Choroby u dużego szwajcarskiego psa pasterskiego

Podobnie jak wiele molosowatych psów, duży szwajcarski pies pasterski jest podatny na pewne choroby genetyczne. Jednym z najczęstszych jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, która może prowadzić do bólu i ograniczeń w ruchu. Inne problemy zdrowotne mogą obejmować skręt żołądka, problemy z sercem czy skórne. Regularne wizyty u weterynarza oraz utrzymanie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej mogą pomóc w minimalizacji ryzyka tych chorób.

Ile kosztuje duży szwajcarski pies pasterski i gdzie kupić?

Aby zminimalizować ryzyko chorób genetycznych u dużych szwajcarskich psów pasterskich, berneńczyków i innych psów rasowych wybieraj szczenięta z legalnych hodowli w ZKwP po przebadanych rodzicach. Zobacz nasz poradnik jak nie dać oszukać się pseudohodowcy i jak wybrać hodowlę. 

Duży szwajcarski pies pasterski kosztuje od 3000-5000 zł w legalnej, zarejestrowanej w ZKwP hodowli.

Żywienie i pielęgnacja dużego szwajcarskiego psa pasterskiego

Ze względu na swoją budowę, duży szczeniak szwajcara, jak i dorosły pies, potrzebuje dobrze zbilansowanej diety bogatej w wysokiej jakości białko i składniki odżywcze. Ważne jest, aby nie dokarmiać psa ludzki jedzeniem i uniknąć nadwagi, która może być szkodliwa dla ich stawów czy serca. Dużego szwajcarskiego psa pasterskiego od szczeniaka karm najlepszej jakości karmą mokrą z dużą zawartością mięsa mięśniowego, lub wysokobiałkową karmą suchą bez zbóż.

Jeśli Twój pies drapie się, ma biegunki i problemy z żołądkiem możliwe, że cierpi na alergie pokarmowe. Warto wtedy przeprowadzić dietę eliminacyjną na mono białkowych karmach mokrych przeznaczonych dla alergików Psiastki Green Line.