Entlebucher, rzetelny opis szwajcarskiej rasy psów.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Entlebucher, rzetelny opis szwajcarskiej rasy psów.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
8 maja 2024
Kategoria : Rasy psów
8 maja 2024
KATEGORIA : Rasy psów

Entlebucher to niezwykła rasa o silnym charakterze, ogromnej inteligencji i lojalności wobec opiekuna, jednak z pewną dozą niezależności. Przy odpowiedniej opiece, szkoleniu i zapewnieniu ruchu może stać się doskonałym towarzyszem nawet dla aktywnej rodzin i osób prowadzących bardziej sportowy tryb życia. Jednak przed podjęciem decyzji o posiadaniu entlebuchera, ważne jest zrozumienie potrzeb i wymagań tej rasy, by nie okazało się, że nie możemy sprostać wymaganiom przyszłego członka rodziny. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej niezwykłej rasie, opisując jej historię, wygląd, charakter, potencjalne choroby oraz wymagania dotyczące żywienia i pielęgnacji.

Historia powstania rasy entlebucher

Entlebucher, znany również jako Entlebucher Sennenhund, jest najmniejszą, jedną z czterech szwajcarskich ras pasterskich. Jego kuzyni to duży szwajcarski pies pasterski, berneński pies pasterski i appenzeller. Początki tej rasy sięgają XVIII wieku. Pochodzi z regionu Entlebuch w Szwajcarii, stąd też jego nazwa. Jest to najmniejsza i najbardziej ruchliwa rasa z tej grupy. Miała pierwotnie za zadanie pomagać w gospodarstwie, przede wszystkim jako pies pasterski i stróżujący. Entlebucher był ceniony za swoją wszechstronność, inteligencję i odwagę. Przez wiele lat był niezastąpionym towarzyszem szwajcarskich gospodarzy, pomagającym w pracy na polu oraz strzegącym ich mienia.

 

Wygląd i wzorzec entlebuchera

Entlebucher to średniej wielkości pies o silnej i muskularnej budowie. Jego sylwetka jest proporcjonalna, a ruchy energiczne. To pies dość masywny jak na swój wzrost, ale zwinny i szybki.  Charakterystyczne cechy tej rasy to krótka, gęsta sierść w kolorze czarnym z symetrycznymi białymi i rudymi znaczeniami na kończynach oraz na klatce piersiowej.

Głowa Entlebuchera jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnym stopem i mocną szczęką. Ma inteligentne, czujne w wyrazie oczy o kształcie migdałów. Uszy są trójkątne, stojące i zagięte w połowie, zwrócone do przodu. Zgodnie ze wzorcem rasy, Entlebucher powinien emanować pewnością siebie i energią, a jego wygląd powinien odzwierciedlać połączenie siły, zwinności i inteligencji.

Jaki charakter ma entlebucher? Czy to pies dla mnie?

Entlebucher to pies o silnym charakterze, który potrzebuje konsekwentnego i zdecydowanego właściciela. Nie jest dominujący i nie będzie chciał przejąć władzy w domu. Jednak kiedy nie zapewnimy mu odpowiedniej stymulacji umysłowej i ruchu może obrócić dom w drobny mak. Jest lojalny wobec swojej rodziny i oddany swojemu opiekunowi, ale może być podejrzliwy wobec obcych, a nawet szczekać. Entlebucher nie jest psem kanapowym lub psem tylko dla dzieci. Może mieszkać z nimi pod warunkiem, że dorosły opiekun zapewni mu szkolenie i ruch. Inaczej pies będzie sfrustrowany i może zacząć wykazywać problemy behawioralne. Jeśli jesteś osobą nie lubiąca ruchu i spacerów z psami, to istnieją lepsze rasy dla twojej rodziny.

Entlebucher ma również w sobie wiele cech pasterskich, co oznacza, że może mieć skłonność do pilnowania i kontrolowania otoczenia. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio go socjalizować i szkolić od najmłodszych lat. Entlebucher jest także inteligentny i chętny do nauki, co sprawia, że jest idealnym kandydatem do różnych dyscyplin sportów kynologicznych, takich jak agility, obedience, nosework czy dog dancing.

Choroby w rasie entlebucher

Podobnie jak wiele innych ras, Entlebucher może być podatny na pewne choroby genetyczne i problemy zdrowotne. Jedną z najczęstszych chorób występujących w tej rasie jest dysplazja stawów biodrowych. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie zdrowia psa oraz dbanie o jego właściwą dietę i aktywność fizyczną, a także kupowanie szczeniaka z legalnych hodowli, które badają rodziców psów.

Ile kosztuje entlebucher i gdzie kupić?

Entlebucher kosztuje od 4000-8000 zł i jest to rasa dość rzadka, jednak można kupić go w Polsce w hodowli zrzeszonej w ZKwP.

Czym karmić entlebuchera?

Entlebucher to pies o dużym apetycie i aktywny fizycznie, dlatego potrzebuje dobrze zbilansowanej diety, bogatej w wysokiej jakości białko, tłuszcze i węglowodany. Szczeniaki, jak i dorosłe psy należy karmić najlepszej jakości karmą suchą bez zbóż. Można wybrać również żywienie pełnoporcjową, zbilansowaną karmą mokrą z dużą ilością mięsa mięśniowego. Gdy pies cierpi na alergie pokarmowe, poleca się zastosowanie diety eliminacyjnej np. w formie monobiałkowej karmy mokrej Psiastki Green Line.