Berneński pies pasterski (berneńczyk). Rzetelny opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Berneński pies pasterski (berneńczyk). Rzetelny opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
9 maja 2024
9 maja 2024

Berneński pies pasterski (berneńczyk) to jedna z najpopularniejszych ras psów rodzinnych i do towarzystwa. Te duże psy o dłuższej sierści w przykuwającym oko umaszczeniu czarnym tricolor, chętnie wybierane są do domów z ogrodem, ale również do mieszkania w bloku. Czy jest to zatem rasa idealna dla wszystkich? Zdecydowanie- to zależy. Berneńczyki mimo swojego wspaniałego charakteru i wyglądu mają kilka cech, które dla potencjalnych opiekunów mogą być poważną przeszkodą do wspólnego życia. Zobacz rzetelny opis berneńskich psów pasterskich pisany przez psią behawiorystkę. I sprawdź, czy jest to rasa dla Ciebie.

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski- charakter. Czy to pies dla mnie?

Berneńczyki to psy molosowate, masywne, ale przy tym zwinne i nie ociężałe, chociaż co większe i mniej temperamentne osobniki mogą być bardzo spokojne. Widać to również w ich charakterze, są wesołe, ruchliwe jak na swoją wielkość i nadają się nawet do amatorskiego uprawiania niektórych sportów kynologicznych. Berneńczyki kochają swoją rodziną i lubią spędzać czas blisko niej. Dobrze dogadują się z dziećmi i innymi psami. Kiedy opiekun wraca do domu, może liczyć na istny wybuch emocji i radości od berneńczyka. Jednocześnie są dobrymi stróżami i złodziej, który wejdzie na posesję, nie będzie mógł liczyć na radość psa tej rasy.

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski, lękliwość i agresja w rasie

Czy zatem berneńskie psy pasterskie mają jakieś wady? Wszystko zależy, co jest dla nas wadą a co zaletą. Jednak jest kilka cech, które rasa to rozwinęła i które będą przeszkodą dla większości opiekunów np. lękliwość. Berneński pies pasterski powinien być odważny, stabilny psychicznie i dość energiczny. Niestety w wyniku hodowli na wygląd, nie charakter i rozmnażanie osobników lękliwych, coraz częściej behawioryści za klientów mają właśnie berneńczyki bojące obcych ludzi, czy hałasów. Bardzo kłopotliwym może być posiadanie takiego psa w mieście. Kiedy czworonóg o tej masie wyrywać się będzie z obroży, bo przestraszy się czegoś na ulicy lub oszczeka przechodniów ze strachu, jest to problem. Często samce są dominujące wobec innych psów, mogą wykazywać przesadną agresję wobec innych samców. Oczywiście komunikacja agresywna między psami, nie jest niczym złym. Jednak prowadzenie tak dużego samca w mieście, który atakuje inne psy, będzie bardzo kłopotliwa dla opiekuna.

Dlatego pamiętajmy, że nawet przyjazne berneńczyki mogą mieć problemy. Kupujmy jedynie psy z zarejestrowanych w ZKwP hodowli. W przypadku tej rasy koniecznie poznajmy na żywo rodziców. Przepytajmy hodowcę o temperament, z naciskiem na lękliwość matki i ojca, sami sprawdźmy w miarę możliwości ich zachowania. Tylko po stabilnych rodzicach bierzmy szczenięta, szczególnie gdy mieszkać mają w mieście. Nie bierzmy szczeniaka z miotu, który boi się do nas podejść i oszczekuje nas. Tym bardziej nie bierzmy psa z hodowli bez rodowodu, bo wszystkie wymienione problemy mamy, prawie że gwarantowane. Zobacz, jak wybrać hodowle psa rasowego w tym wpisie. 

Berneński pies pasterski

Czy berneński pies pasterski to dobry pies dla rodziny z dziećmi?

Tak, berneński pies pasterski może być dobrym kompanem dla aktywnej rodziny. Toleruje dzieci, nawet te bardziej ruchliwe, nie jest bardzo trudny w szkoleniu i chętnie spędza czas z rodziną. Lubi z nimi odpoczywając na kanapie, bawić się czy spacerować po lesie. Zobacz nasz wpis o rasach najlepszych do domów z dziećmi. Pamiętajmy, że nawet spokojny i wesoły berneńczyk może ugryźć dziecko! Dlatego też nauczmy się o sygnałach stresu u psów i stosujmy się do tego, co mówi nam nasz pies w kontaktach z dzieckiem. Jeśli czuje się przytłoczony, natychmiast interweniujmy i pokażmy dziecku jak obchodzić się z psem prawidłowo.

Ile spacerów i ruchu potrzebuje berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterski potrzebuje umiarkowanej ilości spacerów, ale nie może być psem kanapowym. W takim wypadku szybko przybierze na wadze i może stać się niespokojny przez zbyt małą ilość ruchu. Ruch to również zdrowie, nawet psy z dysplazją i zwyrodnieniami muszą codziennie spacerować, by choroby nie postępowały.

Berneńczyk potrzebuje, gdy żyje w domu z ogrodem, jednego dłuższego spaceru dziennie. Gdy mieszka w bloku musi wychodzić trzy raz dziennie, a jeden spacer musi być dłuższy, około godziny lub więcej. Psy tej rasy najchętniej wybiorą się z nami na spacer po lesie, towarzyszyć też mogą w górach czy na wakacjach w każdym miejscu. Zwykle Berneńczyki bardzo lubią pływać, co również jest zdrowe dla ich stawów.

Czy berneńczyk może mieszkać w bloku?

Tak, berneńskie psy pasterskie mogą mieszkać w mieszkaniu, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim muszą mieć zapewnione regularne, długie spacery. Pamiętajmy, że psy te lubią stróżować, mogą być lękliwe, a samce mogą być dominujące wobec innych samców. Duży pies, z dużą ilością futra będzie męczył się w mieście latem. Dlatego chcąc mieć berneńczyka do mieszkania w bloku, nie tylko trzeba zadbać o aktywny czas na zewnątrz. Również rozsądniej jest brać psy, które rokują na bycie mniejszymi osobnikami, szczególnie suki.

Berneński pies pasterski

Czy berneńczyk nadaje się do szkolenia i sportów kynologicznych?

Tak, berneński pies pasterski nadaje się do szkolenia, choć nie jest może takim maniakiem pracy jak border collie czy owczarek australijski. Wszystko dlatego, że pasterskim jest on raczej z nazwy, a wyżej wymienione rasy to owczarki zaganiające owce czy krowy, stąd ich duża potrzeba aktywności i pracy. Berneńczyk chętnie nauczy się sztuczek, może uprawiać sporty takie jak obedience, rally- o czy nosework. Ciężej będzie mu w agility czy frisbee, ale dostosowując przeszkody do jego możliwości, również możemy bawić się z nim na torze.

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski, żywienie, wygląd i utrzymanie

Berneńczyki to psy w umaszczeniu czarny tricolor. Na pysku mają białą strzałkę i na policzkach brązowe znaczenia, co nadaje im ciekawego wyglądu. Należą do szwajcarskich ras pasterskich i są jednymi z największych jej przedstawicieli, jako jedyne mają długą sierść. Poza nimi mniejsze są entlebucher i appenzeller. Większy od berneńczyków (również spokojniejszy) jest krótkowłosy duży szwajcarski pies pasterski.

Berneńskie psy pasterskie ważą 30-55 kg (samce są cięższe i większe) i mierzą 58-71 cm w kłębie.

Mokra karma dla Psa

Berneńczyki powinny jeść zbilansowaną, dobrej jakości karmę suchą lub karmę mokrą. Dlaczego?

Psy te często cierpią na nowotwory, dlatego żywienie najlepszej jakości jedzeniem będzie jedna z opcji profilaktyki, którą stosować powinniśmy od szczeniaka. Głównym powodem jest jednak to, że psy te często mają problemy ze stawami, np. dysplazję stawów biodrowych. Żywienie berneńczyka słabej jakości karmą będzie złe dla jego rozwoju w momencie szybkiego wzrostu i przyczynić się może do problemów z układem ruchu. Psy tej rasy mogą cierpieć na alergie pokarmowe, w takim wypadku najodpowiedniejsze będzie żywienie berneńczyka karmą mono białkową suchą lub mokrą. Można przeprowadzić dietę eliminacyjną u berneńczyka z alergią pokarmową na dobrej jakości karmie mokrej dedykowanej diecie eliminacyjnej. Dzięki temu sprawdzimy, które białko uczula naszego psa i będziemy mogli wyeliminować je z diety.

Berneński pies pasterski

Pielęgnacja berneńczyka, mycie zębów i czesanie

Pielęgnacja berneńczyka sprowadza się do czesania minimum raz w tygodniu i okazjonalnych kąpielach w dobrym szamponie dla psa. Nie jest to rasa, która trzeba strzyc, dlatego ewentualne koszty psiego fryzjera poniesiemy rzadko. Warto również myć berneńczykowi zęby, aby nie odkładał się kamień, do czego potrzeba nam pasty do zębów dla psów.

Ile kosztuje utrzymanie berneńczyka miesięcznie?

Miesięczne utrzymanie berneńczyka zależy od tego, czym go karmimy. W przypadku żywienia karmą suchą jest to koszt 250-500zł miesięcznie. Berneński pies pasterski jedzący karmę mokrą dobrej jakości to spory wydatek, rzędu nawet 1500-2000zł miesięcznie. W przypadku żywienia dietą BARF koszty są nieco mniejsze, gdy komponujemy ją sami i mogą zamknąć się w 1000 zł miesięcznie. Poleca się żywienie rotacyjne, jeśli stać nas jedynie na karmę suchą, warto co któryś posiłek podać psu karmę mokrą tej samej firmy. Pamiętajmy, że utrzymanie psa to również legowisko, zabawki i smakołyki, chociaż nie jest to wydatek stały.

Najdroższa jest jednak opieka weterynaryjna. Może być ona w przypadku dużego psa jak berneńczyk bardzo kosztowna i ciężko oszacować jej miesięczne koszty.

Berneński pies pasterski

Ile żyją berneńczyki? Choroby typowe dla rasy.

Berneńskie psy pasterski nie żyją długo, bo jedynie 6-10 lat, najstarsze osobniki mogą mieć nawet 12 lat, ale zdarza się to niezwykle rzadko.

Choroby typowe dla rasy to przede wszystkim nowotwory, ale też choroby stawów jak dysplazja stawów biodrowy, łokciowych czy spondyloza. Psy tej rasy mogą cierpieć na choroby oczu, wywinięcie powieki czy skręt żołądka.

Berneński pies pasterski, cena

Berneński pies pasterski z hodowli ZkwP kosztuje 3000-7000 zł zależnie od skojarzenia i tytułów wystawowych rodziców. Psy bez rodowodu, ze stowarzyszeń będą tańsze nawet o połowę, ale warunki, w jakich żyją, brak badań i troski o zdrowie psów nie są warte oszczędzania.

Berneński pies pasterski, historia rasy

Berneński pies pasterski należy do szwajcarskich ras pasterskich. Ich kuzyni to: duży szwajcarski pies pasterski, appenzeller i entlebucher. Pomimo zapisków, jakoby rasa powstała już 4000 lat p.n.e, to na przełomie XIX i XX wieku została odkryta, usystematyzowana i stworzono jej wzorzec. Berneńczyki o wyglądzie identycznym, jak teraz możemy oglądać od właśnie początków XX wieku. Rasa ta pochodzi ze Szwajcarii z rejonów Prealp okolic Szwarzenburga, z doliny Emmental niedaleko Brna i Burgdorfu. Używane były w gospodarstwach do stróżowania, pilnowania krów, a nawet ich zaganiania, ale również jako psy transportujące mleko i sery, ciągnące wózki z właśnie takim załadunkiem. W 1913 roku berneńczyk został uznany przez Szwajcarski Związek Kynologiczny.

Berneński pies pasterski

Skrócone Know HOW HOW

Zdrowie i długość życia

 1. Dlaczego berneńskie psy pasterskie żyją krótko? Berneńskie psy pasterskie mają stosunkowo krótką długość życia z powodu genetycznych predyspozycji do ciężkich chorób, takich jak nowotwory (np. histiocytoza), dysplazja stawów, a także problemy z sercem.
 2. Ile najdłużej żyje berneński pies pasterski? Niektóre egzemplarze mogą dożyć do 10-12 lat, jednak średnia długość życia dla tej rasy wynosi zazwyczaj 6-8 lat.
 3. Na co chorują berneńczyki? Oprócz już wymienionych, berneńczyki mogą cierpieć na problemy gastryczne, alergie skórne i choroby autoimmunologiczne.

Zachowanie i temperament

 1. Czy pies Berneński jest groźny? Berneńskie psy pasterskie są zazwyczaj bardzo przyjazne i łagodne. Jednak jak każdy pies, mogą stać się agresywne, jeśli nie są odpowiednio socjalizowane lub są źle traktowane.
 2. Czy berneński pies pasterski może być agresywny? Agresja może wystąpić, ale nie jest typowa dla rasy. Ważne jest, aby psy były odpowiednio wychowywane i socjalizowane od młodego wieku.
 3. Czy berneński pies pasterski lubi dzieci? Tak, są znane z tego, że dobrze dogadują się z dziećmi, dzięki swojej cierpliwej i opiekuńczej naturze.
 4. Czy berneński pies pasterski jest inteligentny? Tak, są to psy inteligentne i stosunkowo łatwe do szkolenia, choć czasem mogą być uparte.
 5. Czy berneński pies pasterski lubi koty? Berneńskie psy pasterskie mogą dobrze współżyć z kotami, szczególnie jeśli zostaną z nimi odpowiednio zsocjalizowane od młodego wieku.

Warunki życia

 1. Czy berneński pies pasterski może spać na dworze? Ze względu na ich gęstą sierść mogą tolerować chłodniejsze temperatury, ale nie powinny być trzymane na zewnątrz w ekstremalnych warunkach. Potrzebują ciepła i bliskości swojej rodziny.
 2. Czy berneński pies pasterski może mieszkać w domu? Absolutnie. Są to psy towarzyskie, które najlepiej czują się w domu z rodziną.
 3. Czy berneński pies pasterski może mieszkać w bloku? Chociaż preferują więcej przestrzeni, mogą mieszkać w mieszkaniu pod warunkiem, że są regularnie wyprowadzane na odpowiednią ilość ruchu.

Dieta i opieka

 1. Ile dziennie je berneński pies pasterski? Dorośli psy tej rasy zazwyczaj jedzą od 3 do 4,5 szklanki suchej karmy dziennie, podzielone na dwie porcje.
 2. Czego nie może jeść berneński pies pasterski? Powinny unikać czekolady, cebuli, czosnku, winogron, rodzynek, oraz surowych lub niedogotowanych produktów, które mogą zawierać bakterie.