Catahoula leopard dog. Opis rasy z Louisiany.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Catahoula leopard dog. Opis rasy z Louisiany.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
12 czerwca 2024
Kategoria : Rasy psów
12 czerwca 2024
KATEGORIA : Rasy psów
Catahoula leopard dog, to rasa, która przyjechała do nas prosto z Louisiany w USA. Gdy wyobrazimy sobie krótkowłosego, dużego, ale atletycznego i szybkiego psa, trochę podobnego do wyżła, ale z domieszką molosa, to zobaczymy właśnie catahoula. Dodatkowo przykuwają one wzork ciekawymi umaszczeniami, takimi jak marmurkowe czy czekoladowe. Dzięki swojej wytrzymałości, inteligencji i unikalnemu wyglądowi, Catahoula Leopard Dog zyskuje coraz większą popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na całym świecie. Te psy łączą w sobie cechy doskonałego pracownika, myśliwego i wiernego towarzysza rodziny. Choć wymagają doświadczonego właściciela i odpowiedniej ilości ruchu oraz stymulacji, odwdzięczają się lojalnością i oddaniem.

catahoula leoprad dog

Historia rasy catahoula leoprad dog

Louisiana catahoula leopard dog, znany również jako Catahoula Cur, ma długą historię, sięgającą czasów osadników w Ameryce Północnej. Pochodzi z Luizjany, gdzie jego zadaniem było polowanie na dzikie zwierzęta, takie jak dziki i pumy. Nazwa rasy pochodzi od jeziora Catahoula, znajdującego się w środkowej części stanu.

W czasach kolonialnych, osadnicy hiszpańscy i francuscy sprowadzili ze sobą różne rasy psów myśliwskich, które krzyżowały się z miejscowymi psami Indian Choctaw. Hiszpańscy osadnicy przywozili ze sobą psy w typie mastifa, które wzmocniły fizyczne cechy catahouli, takie jak siła i wytrzymałość. Osadnicy francuscy i angielscy sprowadzili różne rasy myśliwskie, w tym bloodhoundy i beaucerony, które wzmocniły umiejętności tropowe oraz chęć pracy w trudnych warunkach. Te krzyżówki sprawiły, że catahoula leopard dog stał się wszechstronnym i niezawodnym psem pracującym, zdolnym do radzenia sobie w różnych zadaniach. Przez wieki psy te wykorzystywano do pracy na farmach i ranczach, a obecnie spełniaj się również jako psy rodzinne i sportowe.

catahoula szczeniak

Louisiana catahoula leopard dog, jak wygląda?

Catahoula to psy średniej wielkości, z muskularną budową ciała, która pokazuje ich siłę i wytrzymałość. Mają krótką, gładką sierść, która jest łatwa w pielęgnacji.

Wzrost i waga: Dorosłe samce osiągają wysokość od 56 do 66 cm w kłębie, a samice od 51 do 61 cm. Waga waha się od 20 do 40 kg, w zależności od płci i budowy ciała psa.

Umaszczenie: Catahoule są znane z różnorodności umaszczeń. Najczęściej występujące kolory to merle, ale mogą mieć również umaszczenie jednolite, takie jak czarne, czerwone, niebieskie, białe, lub pręgowane. Ich sierść może mieć plamy, które nadają im unikalny wygląd przypominający lamparcie cętki, stąd też pochodzi nazwa rasy “leopard”.

Oczy: Catahoula leopard dog często ma oczy o różnych kolorach, co jest efektem heterochromii. Mogą mieć oczy niebieskie, brązowe, bursztynowe lub zielone, a czasem jedno oko różni się kolorem od drugiego.

louisiana catahoula leopard dog

Jaki charakter ma catahoula leoprad dog?

Louisiana catahoula leopard dog to pies lubiący pracę z człowiekiem i jego towarzystwo, ale jednocześnie niebędący uległym i zależnym jak np. owczarki. Aktywność fizyczna i psychiczna odgrywa kluczową rolę w życiu catahouli. Psy te potrzebują dużej ilości ruchu i mentalnych wyzwań. Brak odpowiedniej stymulacji może prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak niszczenie przedmiotów czy nadmierna szczekliwość. Catahoule są bardzo inteligentne, co sprawia, że łatwo je szkolić. Jednocześnie potrzebują doświadczonego właściciela, który potrafi zapanować nad ich niezależnym charakterem. Potrzebują konsekwencji w szkoleniu, ale nie przymusu czy awersji.

Catahoula leoprad dog sprawdzi się amatorsko w sportach kynologicznych jak frisbee, agility, obedience. Przede wszystkim to jednak to również pies myśliwski, który pokocha nosework czy mantrailing. Dodatkowo psy te są dość terytorialne i będą dobrymi stróżami posesji (chociaż nie może być to ich jedyne zadanie, a zimą powinny spać w domu). Wobec obcych są sceptyczne, ale nie atakują bez powodu. Z tego względu należy psy tej rasy socjalizować z otoczeniem od szczeniaka.

catahoula szczeniak red merle

Czy catahoula leoprad dog może mieszkać z dziećmi?

Tak, catahoula nie jest nadmiernie reaktywny czy wrażliwy i dobrze dogaduje się z dziećmi. Pamiętajmy jednak, że ich kontakty zawsze muszą być kontrolowane przed dorosłych. Pies nie może czuć się osaczony przez dziecko i męczony, bo może zaatakować. Zobacz, jakie rasy sprawdzą się w domach z dziećmi. 

Czy catahoula to zdrowa rasa?

Louisiana catahoula leopard dog jest zasadniczo zdrową rasą, ale ma swoje problemy zdrowotne. Właściciele powinni zwracać uwagę na następujące kwestie zdrowotne:

Dysplazja stawu biodrowego: Jest to powszechny problem u wielu dużych ras psów. Należy kupować psy tej rasy z legalnych hodowli, w których rodzice są przebadani na dysplazję.

Głuchota: Ze względu na umaszczenie i geny związane z kolorem oczu, catahoule mogą być bardziej podatne na głuchotę. Ważne jest, aby sprawdzać słuch szczeniąt w młodym wieku.

Problemy z oczami: Psy tej rasy mogą mieć różne problemy z oczami, takie jak katarakta czy entropion. Regularne wizyty u weterynarza oraz kupowanie szczeniąt po przebadanych rodzicach, mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia chorób oczu.

catahoula red merle

Żywienie catahoula leoprard dog

Catahoula leopard dog, jak każdy inny pies, powinien jeść dobrej jakości, świetnie przyswajalne posiłki. Najlepsza dla tej rasy będzie karma sucha pełnoporcjowa z dużą ilością mięsa, karma mokra z mięsem mięśniowym lub dieta BARF. Ta ostatnia jest trudna do skomponowania na własną rękę.

W przypadku alergii pokarmowych warto przeprowadzić dietę eliminacyjną na dobrej jakości karmie mokrej Psiastki Green Line mono białkowej, bez kurczaka i zbóż.

Jako że karma mokra dla psa tej wagi może w miesięcznym rozrachunku kosztować nawet ponad 1000 zł, poleca się żywienie rotacyjne. Karmę suchą podajemy wtedy na zmianę z karmą mokrą tej samej firmy lub jako dodatek co kilka dni. Pies może jeść również jedynie karmę suchą, ale musi być ona najlepszej jakości i dobrze zbilansowana.

Mokra karma dla Psa