Pies do mieszkania w bloku. Jaką rase wybrać do miasta?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Pies do mieszkania w bloku. Jaką rase wybrać do miasta?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
19 września 2023
19 września 2023

Nie każdy pies nadaje się do mieszkania w bloku i życia w mieście i wyznacznikiem tego nie będzie tylko jego wielkość, ale przede wszystkim cechy charakteru lub przebyta historia. Dla jednych psów życie w mieście będzie ciekawe, dla innych nadmiar bodźców będzie źle wpływał na delikatną psychikę. Wybierając psa do życia w mieście i mieszkania w bloku trzeba zastanowić się porządnie i wziąć pod uwagę różne czynniki. Pomożemy Ci dokonać odpowiedniego wyboru i podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając psa do mieszkania.

 

Dlaczego nie każdy pies nadaje się do życia w mieście?

Miasto dla wielu psów może być bardzo trudnym środowiskiem do życia. Przede wszystkim jest w nim bardzo dużo bodźców- nie tylko hałasów, ale też migających świateł czy ogólnego ruchu. Codziennie mija się wielu ludzi, a pies wyczuwa swoim doskonałym nosem ogrom zapachów. 

Dodatkowo w miejskich parkach, spotyka się codziennie wiele obcych sobie psów. Dobrze, jeśli miejskie psy mają swoją zgraną i dobraną charakterami paczkę przyjaciół. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Dużo szybkich kontaktów z obcymi psami jest dla wielu czworonogów niezwykle trudne psychicznie. Dodatkowo często zmuszane są do kontaktu z obcymi psami np. poprzez brak możliwości odejścia, bo przestrzeń jest za mała. Bardzo łatwo w ten sposób w psie bardziej niepewnym siebie o mniejszych kompetencjach społecznych wyrobić agresję smyczową i strach przed obcymi psami.

Z tych powodów środowisko miejskie jest dla wielu psiaków bardzo trudne. Egzystowanie w nim na co dzień wymagać będzie od opiekuna zapewnienia psu dekompresji i dużej ilości relaksu.

Jakie rasy psów nie nadają się do miasta?

To od charakteru psa zależy czy w mieście będzie czuł się dobrze, czy nie. Składają się na niego zarówno szkolenie psa od szczeniaka, jego historia i przejścia oraz genetyka. I to o tej ostatniej będziemy teraz mówić. Wiele ras psów hodowanych jest na pewne cechy charakteru, które mogą szczególnie pomóc im w pracy. Są to bardzo duża reaktywność na bodźce- pies musi szybko reagować na zmieniające sio środowisko, zauważać zmiany. Takie cechy charakteru mają psy o silnie rozwiniętych popędach i łańcuchu łowieckim, czyli większość ras użytkowych.

Potencjalnie bardziej reaktywne czy lękliwe będą rasy myśliwskie, czy pasterskie i nie będą nadawały się najlepiej do życia w mieście. Zaliczamy do nich wszystkie pasterskie owczarki jak border collie, owczarek australijski, owczarek niemiecki, owczarek belgijski i wiele innych. Reaktywne psy myśliwskie to beagle, spaniele, posokowce, gończe. Nie znaczy to, że kompletnie nie nadają się do życia w mieście. Jednak potencjalnie trudniej będzie im tam funkcjonować i opiekun będzie musiał poświęcić więcej czasu na pokazanie im miasta w przystępny sposób. Często zmagać się też będzie z wieloma problemami behawioralnymi, które mogą pojawić się na tle stresowym i uaktywnić się po dłuższym czasie w mieście, kiedy pies będzie przebodźcowany. Psy takie są do tego bardzo energiczne i należy zapewnić im mądry ruch.

Innymi rasami nienadającymi się najlepiej do życia w mieście, które mogą być reaktywne i lękliwe są rasy miniaturowe. Hodowane są na wygląd a mniej na cechy charakteru. Często problemy lękowe mają np. maltańczyki, miniaturowe pudle, chihuahua, pinczery miniaturowe. Zwykle szczekaniem dystansują źródło strachu. Często cierpią na lęk separacyjny i taki pies w mieszkaniu będzie problemem dla opiekuna i sąsiadów. Oczywiście one też mogą mieszkać w mieście, jednak trzeba poświęcić sporo uwagi na ich socjalizację i prace nad pewnością siebie.

Czerwone ślady na sierści okiem dietetyka

 

Pies do mieszkania w bloku, jakich ras nie brać?

O ile opiekun spełni psie potrzeby pracy, spacerów, eksploracji na łonie natury i relaksu, to większość psów nada się do mieszkania w bloku i sama mała przestrzeń nie będzie tu problemem. Gorzej, gdy na małej przestrzeni dużo się dzieje np. gdy mamy psa reaktywnego i lękliwego, a w mieszkaniu nie ma spokoju przez np. biegające dzieci. Zobacz jakie rasy psów nadają się do rodzin z dziećmi. 

Są też rasy psów, które nie nadają się do życia w bloku nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale i użytkowość, czyli duże pasterskie owczarki i molosy w typie górskim. Rasy te wyhodowane są do pilnowania ogromnych, otwartych przestrzeni, na których pilnują przed drapieżnikami stad zwierząt gospodarskich. Noce spędzają na dworze lub w stodole, a nie pod kołdrą. A przede wszystkim mają niezwykle silny instynkt terytorialny. Dlatego psy tych ras muszą mieszkać w co najmniej domu z ogrodem, którego mogą pilnować na co dzień. Małe mieszkanie w bloku sprawi, że ich potrzeby nie będą realizowane i mogą stać się bardzo terytorialne i agresywne wobec gości, a nawet niektórych domowników. Psy takich ras to np. owczarek kaukaski, kangal, owczarek anatolijski, owczarek środkowoazjatycki, moskiewski pies stróżujący.

 

Rasy psów do mieszkania i życia w mieście

Jakie zatem rasy psów nadają się do mieszkania i życia w mieście? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy pies jest inny. Warto jednak wybierać potencjalnie spokojniejsze rasy, o mniejszych popędach do pracy. Typowym psem do mieszkania w mieście jest np. golden retriever, labrador albo cocker czy springer spaniel z linii wystawowych.

Pewnymi siebie psami, które nie są aż tak wrażliwe na hałasy czy światła są amstaffy, czy ich mniejsi kuzyni stafiki. Obydwa potrzebują jednak spożytkowania ich energii, inaczej mogą sprawiać dużo problemów.

Popularne rasy brachycefaliczne, które jednak odradźmy ze względu na problemy zdrowotne, nieźle sprawdzają się w środowisku miejskim np. mops, buldożek francuski, boston terrier.

Pies do mieszkania w mieście to również np. popularna ostatnio shiba czy basenji, chociaż mają one swój uparty charakter.

Jeśli szukamy mniejszych ras, to psami często wybieranymi do miasta są terriery np. west highland white terrier czy cairn terrier. Terriery używane do polowań np. jack russel wymagają dużego zaangażowania w szkolenie i spożytkowania ich energii. Z ras miniaturowych np. coraz bardziej popularny gryfonik belgijski lub brukselski może być alternatywą do bardziej lękliwych ras. Są to pieski wesołe i stabilne psychicznie dobre do mieszkania w bloku.

Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru i nie jest on zawsze sprzężony z rasą. Dlatego wybierając psa, znajdźmy najpierw dobrego hodowcę, który szczerze rozwieje nasze wątpliwości. 

Pies do mieszkania- czy adoptować kundelka?

Kundelki również nadają się do mieszkania w mieście, warto jednak wybrać psiaka z domu tymczasowego, który znajduje się właśnie w mieście czy ze schroniska z wolontariatem. Często psy adoptowane są po przejściach i wykazują się dużą lękliwością, dlatego praca z takim psem w trudnym środowisku miejskim może być wręcz niemożliwa. Również małe kundelki, które zwykle na wsiach mają za zadanie alarmować o wszystkim, co się rusza, mogą być zbyt reaktywne na mieszkanie w centrum miasta. Ilość bodźców i hałas sprawią, że szczekaniem będą dystansować lub staną się lękliwe.