Pies liże łapy? Przyczyny zdrowotne i behawioralne
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Pies liże łapy? Przyczyny zdrowotne i behawioralne
AKTUALNIE OGLĄDASZ
6 listopada 2023
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
6 listopada 2023

Pies liże łapy z wielu powodów i w zależności od natężenia i towarzyszących temu objawów, może być to zarówno kompletnie naturalna czynność, jak i objaw problemów zdrowotnych lub behawioralnych. Lizanie łap przez psa nie jest objawem niepokojącym, dopóki nie zamienia się w zachowania obsesyjne lub dopóki białe dotychczas łapy nie stają się czerwone. Zobacz, jakie są możliwe przyczyny tego, że pies liże łapy i jak zapobiegać lub leczyć schorzenia temu towarzyszące. Dodatkowo opowiemy Ci o najlepszych sposobach na sprawdzenie, na co Twój pies ma alergię i przeprowadzenie diety eliminacyjnej.

 

Pies liże łapy, problemy behawioralne

W obecnych czasach wiele psów cierpi na problemy behawioralne, które często są wywołanie niespełnieniem potrzeb psa, przebodźcowaniem, czy traumami towarzyszącymi psu z przeszłości. Nadmierne lizanie łap, gryzienie ogona i inne zachowania obsesyjne mogą być wywołanie właśnie nudą, brakiem możliwości spożytkowania psiej energii. Pies odczuwa wtedy niepokój i zaczyna wylizywać, wręcz gryźć swoje łapy.

Udając się do behawiorysty pierwszym zaleceniem, jest zbadanie stanu zdrowia psa. Nie tylko wykonanie badań krwi, ale też USG jamy brzusznej. To on jest przyczyną znacznej ilości problemów z zachowaniem psa. Mimo że często niewidoczny na pierwszy rzut oka dla opiekuna, może być przewlekły i sprawiać psu ogromny dyskomfort, którego nie pokazuje w oczywisty dla nas sposób. Lizanie łap, które towarzyszy właśnie niepokojowi i stresowi, może być wywołane bólem lub innym dyskomfortem (nie koniecznie w łapach). Może to być, chociażby ból brzucha, refluks, problemy trawienie i masa innych chorób. Dlatego wizyta u lekarza weterynarii będzie tu konieczna.

 

Pies liże łapy, przyczyny zdrowotne

Lizanie łap przez psa to zachowanie całkiem normalne, o ile nie występuje za często. Pies czasem musi wylizać łapy np. po spacerze, co może być, chociażby wywołane lekkim podrażnieniem opuszek. Gdy sprawcą tego jest sól wysypywana zimą na chodniki- nie dajmy psu wylizywać łap, tylko po spacerze przepłuczmy je pod prysznicem.

Co może wywoływać lizanie łap u psa?

  1. Uraz i kontuzja. Gdy pies odczuwa ból lub dyskomfort w danym miejscu w ciele prawdopodobnie będzie często na nie spoglądał, gryzł i lizał. Gdy dotyczy to łap, możemy mieć problem z np. uszkodzeniem mięśni, zerwaniem więzadła, czy innymi problemami ortopedycznymi, które nie zawsze dadzą objawy widocznej kulawizny.
  2. Drobne uszkodzenia np. opuszek czy skóry. Czasem ciężko je zlokalizować i nie wywołują kulawizny, ale sprawiają dyskomfort i pies będzie przez to często lizał łapę.
  3. Grzybice i stany zapalne. Mogą dawać objawy swędzenia lub pieczenia, a ten, kto miał grzybicę stóp, wie, co to za uczucie. Pies nie może podrapać się po łapie, więc próbuje ukoić nieprzyjemne uczucie lizaniem.
  4. Ropnie i nowotwory. Gdy widzimy, że wylizywane przez psa miejsce jest spuchnięte, ma tam guza czy narośl może być to np. ropień, tłuszczak, czy nowotwór.

 

 Alergia pokarmowa i środowiskowa u psa

Pies liże łapy, brzuch, gryzie ogon, drapie się nadmiernie? To bardzo często objaw alergii pokarmowej lub środowiskowej! Psie łapy przy alergii środowiskowej łapą alergeny prosto z podłoża. Wilgoć i brak wysuszenia skóry i sierści np. między opuszkami dodatkowo jest pożywką dla grzybów. Alergie środowiskowe u psa możemy wykryć jedynie w testach alergicznych, a uczulać może nawet kurz.

W przypadku alergii pokarmowej możemy mieć do czynienia nie tylko ze swędzeniem skóry, które powoduje nadmierne wylizywanie łap u psa. Długotrwałe nietolerancje pokarmowe i alergie mogą powodować inne problemy np. refluks, zapalenie żołądka, dwunastnicy, problemy z jelitami. To wszystko wpływa na ogólne samopoczucie psa, również powoduje ból np. brzucha. Stresuje on psa i frustruje, gdy nie doznaje w bólu ulgi, może dawać zachowania obsesyjne związane z ciałem jak np. lizanie łap, gryzienie i ganianie ogona.

 Czerwone ślady na łapach psa

Pies liże łapy i jego biała sierść zamienia się wręcz w czerwoną? Przyczyn może być wiele, ale dzieje się tak dlatego, że poryfiny zawarte w ślinie zmieniają kolor sierści na czerwony. Zobacz artykuł naszej dietetyczki o czerwonych śladach na sierści psa, możliwych przyczynach pojawiania się przebarwień i jak sobie z nimi radzić.

Szczególnie widoczne gołym okiem jest to u ras psów z białą sierścią jak np. maltańczyki czy samojedy, czy białe owczarki szwajcarskie. Można stosować specjalne szampony wybielające lub suplementy diety.

 Dieta eliminacyjna u psa przy alergiach

Dieta eliminacyjna to lepszy i skuteczniejszy sposób na poznanie, co w jedzeniu uczula naszego psa, niż testy alergiczne.

Przede wszystkim musimy rozpocząć ją od podawania jedynie mono białkowych karm o krótkim składzie. Dlatego też karmy suche mogą być nieodpowiednie, gdyż mają w składzie sporo składników. Uczulać psa mogą, chociażby dodawane tam drożdże browarnicze czy kryl morski.

Dietę eliminacyjną przeprowadzajmy na diecie BARF lub gotowanej ułożonej przez zoo dietetyka. Jeszcze pewniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie mono białkowych karm mokrych o krótkim składzie. Dlaczego? Bo nie musimy sami martwić się o bilans witamin i minerałów, dzięki czemu pies nie nabawi się niedoborów. Najlepiej dietę eliminacyjną zaczynać od mniej popularnych źródeł białka jak konina, jeleń, królik, kozina, jagnięcina. Białka popularne takie jak kurczak czy wołowina potencjalnie częściej uczulają. Niech będzie to białko, którego Twój pies jeszcze nie jadł.

Dietę eliminacyjną przeprowadzaj, podając dane białko minimum 2-4 tygodnie i na ten czas zrezygnuj z innych smakołyków. Chyba że są to np. suszone mięso czy smakołyki mono białkowe bez innych dodatków jak mięsne żujki. Wybieraj wtedy to samo źródło białka, co w karmie mokrej! Dlatego, jeśli podajesz karmę morką z koniną, podaj również smakołyki z koniną.

Jeśli pies ustabilizuje się na danym białku z karmy mokrej, możesz dodać do jego menu kolejne mięso i podawać je również kilka tygodni. Zacznij na kilka dni od nowego białka, a potem na przemian podawaj stare i nowe.

Najlepsza karma dla psa do diety eliminacyjnej

Nowa linia karm mokrych Psiastki Green Line posiada nie tylko mało popularne mięsa jak kozina, królik, konina, jagnięcina czy jeleń. Również warzywo dodane do karmy jest takie samo w każdej wersji i jest to lekkostrawny batat. Dlatego nie musisz obawiać się, że przy próbie wprowadzenia nowego smaku to nie mięso a dodatki uczulą psa. W Psiastki Green Linie dedykowanej diecie eliminacyjnej zmienia się jedynie źródło białka, czyli mięso, a nie dodatki dietetyczne i warzywo! Dieta eliminacyjna nigdy nie była prostsza.

Dodatkami są tu algi morskie i trawa jęczmienna. Wspomaga ona prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, co może przyczynić się do wzmocnienia odporności oraz chronić przed różnymi schorzeniami, może działać detoksykująco na organizm psa. Sprzyja eliminacji toksyn i metali ciężkich z organizmu. Posiada także właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może przynieść ulgę psom cierpiącym na różnego rodzaju stany zapalne, takie jak zapalenie stawów czy problemy skórne.