Cocker spaniel angielski, charakter i wszystko o rasie.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Cocker spaniel angielski, charakter i wszystko o rasie.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
22 maja 2024
22 maja 2024
Cocker spaniel angielski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów na świecie, znana między innymi z bajki Disneya “Zakochany kundel”. Te pełne energii, wesołe i lojalne czworonogi zdobyły serca wielu miłośników psów dzięki swojemu urokowi i przyjaznemu charakterowi. W swojej ojczyźnie Wielkiej Brytanii są popularnymi psami rodzinnymi, ale też użytkowanymi do polowań jako psy dowodne i aportujące czy sportowymi np. w agility. Linie hodowlane cocker spanieli dzielą się na silnie użytkowe lub wystawowe, które diametralnie różnią się od siebie. Ich opiekunem i miłośnikiem jest między innymi David Beckham. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis tej wspaniałej rasy.

Charakter Rasy Cocker Spaniel

Cocker spaniele angielskie są znane ze swojego radosnego i pełnego energii usposobienia. To psy, które uwielbiają towarzystwo ludzi i są bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Są łagodne, czułe i pełne entuzjazmu.

Cocker spaniel to pies inteligentny i łatwy do szkolenia, który chętnie się uczy, chociaż jest psem myśliwskim i może gonić ptaki lub zwierzęta w lesie. Mają w sobie zarówno chęć do pracy z człowiekiem, jak i niezależność i instynkt myśliwski, które mogą czasami stanowić wyzwanie, dlatego ważne jest konsekwentne i pozytywne podejście do treningu. Psy z linii wystawowych będą miały mniej popędów i będą pod tym względem łatwiejsze w prowadzeniu.

Te psy są również bardzo towarzyskie wobec innych zwierząt, co sprawia, że łatwo integrują się w domach, gdzie już są inne zwierzęta. Cocker spaniele raczej lubią dzieci, jeśli te zachowują się wobec nich nienatarczywie, często używane są jako psy asystujące np. dla dzieci w spektrum autyzmu. Pies taki wymaga specjalistycznego szkolenia i nie należy przeprowadzać go na własną rękę, żaden pies nie rodzi się asystentem.

Czy cocker spaniel nadaje się do dzieci?

Tak, cocker spaniele nadają się do domu z dziećmi, nawet tymi mniejszymi. Wymagają jednak opieki osoby dorosłej i nadzorowania kontaktów dziecka z psem. Zobacz, jakie inne rasy nadają się do domów z dziećmi. 

Cocker spaniel angielski jest wspaniałym towarzyszem dla dzieci. Dzięki swojej łagodnej naturze i energicznemu usposobieniu, szybko nawiązuje więź z najmłodszymi członkami rodziny. Psy te są cierpliwe, chętnie biorą udział w zabawach i rzadko przejawiają agresję. Warto jednak pamiętać, że każde zwierzę wymaga odpowiedniego wychowania i socjalizacji. Ważne jest, aby dzieci nauczyły się szacunku do psa, nie drażniły go i nie przeszkadzały mu podczas jedzenia czy odpoczynku. Wzajemny szacunek i zrozumienie pomogą w zbudowaniu trwałej i harmonijnej relacji między cocker spanielem a dziećmi.

Agresywny cocker spaniel angielski, rage syndrome

Wśród opiekunów psów krąży mit o agresywnych cocker spanielach w złotym umaszczeniu. Tłumaczony jest tym, że rasa ta może wpadać w niekontrolowany gniew i agresję. Wszystko za sprawą używania dawniej jednego reproduktora, który jakoby miał takie cechy i przekazał je swojemu licznemu potomstwu. Jest to jedynie miejska albo raczej psiejska legenda, na którą nie ma żadnych dowodów. Skąd zatem doniesienia niektórych psiarzy jakoby ich cocker spaniel był agresywny bez powodu? Być może w tej legendzie jest ziarno prawdy.  W latach 80 i 90, kiedy świadomość psiarzy nie była tak wysoka, jak teraz, cocker spaniele stały się popularną rasą w naszym kraju. Niestety mało kto kupował je ze sprawdzonych hodowli. W większości psy kupowano na targach, brano od znajomych czy z przypadkowych skojarzeń. Mogły być rozmnażane bez patrzenia na ich charakter.

Dodatkowo świadomość emocji psów i radzenia sobie ze stresem, czy też sygnałów stresu, była bardzo niska i często chowano je tzw., twardą ręką co mogło powodować agresję. Rasa była popularna i wiele osób ją miało, stąd wydawać by się mogło, że każdy zna kogoś, kto miał agresywnego spaniela.

Czy cocker spaniel może bronić zasobów i być agresywny?

Cocker spaniele jak każdy pies komunikuje się również agresją, która jest normalna u psów. Cocker spaniele angielskie to psy wrażliwe, ruchliwe, które potrzebują spełnienia ich potrzeb gatunkowych. Potrzebują długich spacerów i przynajmniej podstawowej pracy, gdyż były psami użytkowymi. Brak spełnienia tych potrzeb oraz niezrozumienie komunikatów psa może skutkować np. obroną zasobów. Zobacz nasz  artykuł na temat obrony zasobów u psa lub przeczytaj e-booka napisanego przez behawiorystkę na temat obrony zasobów. 

Często cocker spaniele rozładowują swoje napięcie i stres poprzez noszenie przedmiotów w pysku. Nawet gdy ich opiekun wraca z pracy i cieszą się, mogą kraść jego rzeczy i nosić je. Jest to ich naturalny sposób, gdyż jako psy użytkowe są aporterami, czyli przynoszą ustrzelone ptactwo myśliwemu. Dlatego też kochają nosić rzeczy w pysku. Wiele opiekunów złości się na to i zabiera im zdobycz, nie pozwalając regulować się, co w efekcie może skutkować właśnie obroną zasobów przez spaniela.

Użytkowy cocker spaniel czy wystawowy?

Cocker spaniele angielskie dzielą się na dwa typu: wystawowy i użytkowy. Pierwotnym typem były oczywiście psy myśliwskie użytkowe, które uczestniczą w polowaniach z myśliwymi i aportują np. ustrzelone przez nich ptactwo. W Wielkiej Brytanii taki typ spaniela jest najbardziej popularny. Są to psy bardzo zwinne, szybkie, kochające współpracę z człowiekiem. Często używane są np. w sportach kynologicznych jak agility, gdzie często wygrywają w swojej klasie. W Polsce użytkowych cocker spanieli angielskich jest bardzo mało, są to pojedyncze sztuczki u pasjonatów agility czy myślistwa. Nie ma w Polsce jeszcze miotów użytkowych cocker spanieli angielskich, za to można kupić je już w Niemczech.

Najpopularniejszym typem cocker spaniela angielskiego w naszym kraju jest typ wystawowy. Od użytkowego różni się tym, że ma dłuższe uszy, inny pysk, krótsze łapy i dużo więcej sierści, którą trzeba regularnie strzyc. Ma również słabsze popędy i instynkty. Niemniej jednak w ZKwP od cocker spanieli wymaga się prób pracy psów myśliwskich.

cocker spaniel wystawowy i uzytkowy

Wady cocker spaniela angielskiego

Cocker spaniel angielski to pies ruchliwy i energiczny, dlatego może być to wadą dla ludzi, którzy chcą psa kanapowego. Entuzjazm niektórych osobników może przerosnąć nasze możliwości. Inną wadą dla przeciętnego opiekuna psa może być ich chęć węszenia czy naganiania ptactwa, a nawet ruszanie za tropem w lesie. Dlatego w lesie zawsze prowadź psa na lince i naucz psa przywołania.

Ile kosztuje cocker spaniel angielski

Cocker spaniel `angielski kosztuje 4000- 8000 zł w hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). W innych związkach lub bez rodowodu psy będą o połowę tańsze. Nie warto kupować ich ze względu na bardzo złe warunki bytowe, brak badań rodziców i brak realnych rodowodów.

Gdzie kupić cocker spaniela

Cocker spaniela angielskiego najlepiej kupić w hodowli zrzeszonej w ZKwP (FCI). Zobacz nasz poradnik jak kupić psa rasowego i nie dać oszukać się pseudohodowcy oraz jaki związek wybrać.

 

 

Żywienie cocker spanieli angielskich

Młode cocker spaniele potrzebują diety bogatej w białko i tłuszcze, które wspierają ich intensywny wzrost i rozwój. Dorosłe psy powinny otrzymywać zbilansowaną dietę, która dostarcza im energii na cały dzień, ale jednocześnie nie prowadzi do nadwagi. Starsze cocker spaniele mogą potrzebować diety specjalistycznej, uwzględniającej ich spowolniony metabolizm i ewentualne problemy zdrowotne.

Ważne jest również, aby kontrolować ilość podawanych przekąsek i smakołyków, aby nie dopuścić do nadwagi. Regularne posiłki i dostęp do świeżej wody są kluczowe dla zdrowia psa.

Cocker spaniela najlepiej karmić wysokomięsną karmą suchą lub karmą mokrą z dużą zawartością mięsa mięsniowego (albo mieszać je ze sobą). W przypadku alergii pokarmowej polecamy przeprowadzenie diety eliminacyjnej na karmie mokrej mono białkowej Psiastki Green Line.

Wygląd, wzrost, waga cocker spaniela angielskiego

Wygląd

Cocker spaniel angielski to średniej wielkości pies o harmonijnej i zwartej budowie ciała. Ma charakterystyczne długie, wiszące uszy, które są obficie owłosione, oraz duże, ciemne oczy o wyrazie pełnym łagodności i inteligencji. Sierść cocker spaniela jest długa, jedwabista i lekko falująca, wymagająca regularnej pielęgnacji.

Wzrost i Waga

Według wzorca rasy opracowanego przez Fédération Cynologique Internationale (FCI), wzrost i waga cocker spaniela angielskiego wynoszą:

 • Wzrost:
  • Psy: 39–41 cm w kłębie
  • Suki: 38–39 cm w kłębie
 • Waga:
  • Psy: 13–15 kg
  • Suki: 12–14 kg

Cocker spaniele są dobrze umięśnione i proporcjonalnie zbudowane, co sprawia, że są silne i wytrzymałe, idealne do aktywności fizycznych.

 

Cocker spaniel miniaturka

Nie istnieje coś takiego jak cocker spaniel miniaturka, a gdy hodowca tak mówi to znaczy, że jest pseudo hodowcą. Co prawda w liniach użytkowych można znaleźć osobniki małe np. suki o wysokości nawet 34 cm w kłębie i wadze 8 kg, jednak zdarza się to rzadko.

Umaszczenia cocker spaniela angielskiego

Jednolite umaszczenia (Solid)

 1. Czarne: Gładkie, głęboko czarne umaszczenie, często z błyszczącym połyskiem.
 2. Złote (golden): Umaszczenie w odcieniach złotych, od jasnokremowego po głęboki, ciemnozłoty kolor.
 3. Czekoladowe (wątrobiane): Ciemnobrązowe umaszczenie, które może mieć różne odcienie, od mlecznej czekolady po głęboką, ciemną czekoladę.
 4. Czerwone (red): Intensywnie rude umaszczenie, często spotykane z ciemniejszymi odcieniami w niektórych partiach sierści.

Umaszczenia dwubarwne (Parti-color)

 1. Czarno-białe: Kombinacja czarnych i białych plam, często z wyraźnym kontrastem.
 2. Czarno-podpalane (black and tan): Czarne umaszczenie z wyraźnymi, jasnymi podpalaniami na brwiach, kufie, klatce piersiowej, nogach i spodzie ogona.
 3. Wątrobiane z białym (liver and white): Brązowe plamy na białym tle.
 4. Wątrobiane z podpalaniem (liver and tan): Ciemnobrązowe umaszczenie z podpalaniami w tych samych miejscach co w czarno-podpalanym umaszczeniu.
 5. Pomarańczowo-białe (orange and white): Jasne, pomarańczowe plamy na białym tle.

Umaszczenia trójbarwne (Tri-color)

 1. Czarno-biało-podpalane: Trójkolorowe umaszczenie z czarnymi i białymi plamami oraz podpalanymi znaczeniami.
 2. Wątrobiano-biało-podpalane (liver and white with tan): Kombinacja brązowych i białych plam z podpalanymi znaczeniami.

Umaszczenia cętkowane (Roan)

 1. Niebieskie cętkowanie (blue roan): Mieszanka czarnych i białych włosów, tworząca efekt niebieskiego odcienia.
 2. Wątrobiane cętkowanie (liver roan): Mieszanka brązowych i białych włosów, dająca efekt brązowego cętkowania.
 3. Pomarańczowe cętkowanie (orange roan): Mieszanka pomarańczowych i białych włosów, tworząca efekt pomarańczowego cętkowania.
 4. Lemon roan: Mieszanka jasnokremowych (lemon) i białych włosów, dająca efekt jasnego cętkowania.

 

Czesanie, strzyżenie i pielęgnacja spanieli

Pielęgnacja cocker spaniela angielskiego wymaga regularnej uwagi, szczególnie ze względu na ich długą, gęstą sierść. Regularne szczotkowanie jest niezbędne, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów i sfilcowań. Zaleca się szczotkowanie przynajmniej kilka razy w tygodniu, a w przypadku psów wystawowych nawet codziennie. Cocker spaniel będzie wymagał wizyt u groomera, przycinania zbyt długiej sierści a nawet golenia.

Kąpiele powinny być przeprowadzane według potrzeby, zazwyczaj co kilka tygodni, przy użyciu specjalnych szamponów dla psów. Ważne jest również regularne przycinanie sierści, zwłaszcza wokół uszu, łap i ogona, gdzie włosy mają tendencję do szybkiego rośnięcia.

Cocker spaniele mają długie, wiszące uszy, które są podatne na infekcje. Należy regularnie sprawdzać i czyścić uszy psa, aby zapobiec gromadzeniu się woskowiny i brudu. Warto również zwrócić uwagę na zęby psa – regularne szczotkowanie zębów i dostarczanie odpowiednich gryzaków pomoże utrzymać higienę jamy ustnej.

Choroby w rasie cocker spaniel angielski

Cocker spaniele angielskie są na ogół zdrowymi psami, ale jak każda rasa, są podatne na pewne schorzenia genetyczne i nabyte. Do najczęstszych problemów zdrowotnych tej rasy należą:

Problemy z uszami

Ze względu na długie, wiszące uszy, cocker spaniele są podatne na infekcje ucha. Regularne czyszczenie i kontrolowanie uszu mogą pomóc w zapobieganiu tym problemom, ale niekiedy konieczna jest interwencja weterynarza.

Dysplazja stawu biodrowego, rzepki i kręgosłup

Choroba ta polega na nieprawidłowym rozwinięciu się stawu biodrowego, co może prowadzić do bólu i problemów z poruszaniem się. Regularne kontrole weterynaryjne i odpowiednia dieta mogą pomóc w zarządzaniu tym schorzeniem. Spaniele cierpieć mogą na wypadające rzepki czy choroby kręgosłupa jak spondyloza.

Problemy z oczami

Cocker spaniele mogą cierpieć na różne schorzenia oczu, takie jak zaćma, zanik siatkówki czy entropium (podwinięcie powieki). Regularne wizyty u okulisty weterynaryjnego są ważne, aby wczesne wykrycie i leczenie tych schorzeń było możliwe.

Alergie skórne i pokarmowe

Rasa ta może być podatna na różnego rodzaju alergie skórne, które objawiają się świądem, zaczerwienieniem i infekcjami. Przy alergii pokarmowej trzeba przeprowadzić dietę eliminacyjną u psa najlepiej na mono białkowej karmie mokrej. 

użytkowy cocker spaniel szczeniak

Historia powstania rasy cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski ma długą i fascynującą historię, sięgającą setek lat wstecz. Pochodzenie rasy można śledzić aż do starożytnej Hiszpanii, skąd spaniele rozprzestrzeniły się po całej Europie. Nazwa “spaniel” pochodzi od słowa “Spain”, co oznacza Hiszpanię.

W Wielkiej Brytanii spaniele podzielono na dwie główne kategorie: land spaniele i water spaniele. Cocker spaniel wywodzi się z grupy land spanieli, przeznaczonych głównie do polowania na lądzie. Rasa ta była szczególnie ceniona przez myśliwych za swoją zdolność do płoszenia ptactwa i aportowania.

W XIX wieku zaczęto selektywnie hodować mniejsze spaniele, które lepiej nadawały się do polowania na słonki (ang. woodcock). To właśnie od tego ptaka pochodzi nazwa “cocker”. W 1892 roku Kennel Club w Wielkiej Brytanii oficjalnie uznał cocker spaniela za odrębną rasę, oddzielając go od innych odmian spanieli.

 

dorosły użytkowy cocker spaniel